Napisz do nas: aka@aka.pl 

B2B: www.hurt.aka.pl !

Oferta O firmie Inwestycje Aktualności Instalatorzy Poradnik Zamów On-Line Download Kontakt

Buduj z AKA

Pomożemy Ci na każdym etapie budowy! Zadzwoń!

Urządzaj z AKA

Wybierasz swoją wymarzoną łazienkę i kuchnie ? Zadzwoń !

Zamów On-Line

Zaloguj sie do Platformy B2B
dla Partnerów Handlowych

Szybki kontakt

AKA Wrocław
ul. Jerzmanowska 15
aka@aka.pl

AKA Nowa Sól 
ul. Wrocławska 20
nowasol@aka.pl

AKA Żagań
ul. Spółdzielcza 2
zagan@aka.pl

AKA Jelenia Góra
ul. Wincentego Pola 45
jeleniagora@aka.pl
 
AKA Lubin
ul. Rzeźnicza 4
lubin@aka.pl
 
AKA Wałbrzych
ul. Wysockiego 16E
walbrzych@aka.pl
 
AKA Zielona Góra
ul. Elektronowa 16
zielonagora@aka.pl
oddziały i dystrybutorzy

Jak dobrać odpowiedni bidet i jak go zamontować?

Jak dobrać odpowiedni bidet i jak go zamontować?1. Gdzie umiejscowić bidet.

Bidet powinien być zamontowany tak, aby można było z niego korzystać w sposób wygodny. Powinien znajdować się w odległości ok. 30 cm od innych urządzeń sanitarnych lub od ściany, tak aby z obu jego stron zachować wystarczająco dużo miejsca na nogi. Przed bidetem powinno być minimum 60 cm wolnej przestrzeni. Ze względów praktycznych bidet montuje się zazwyczaj obok toalety i zwykle jest to także najlepsze rozwiązanie z estetycznego punktu widzenia. Jeśli zależy nam na dostosowaniu wysokości bidetu, np. w sytuacji gdy z bidetu mają korzystać osoby o różnym wzroście czy w różnym wieku, warto zdecydować się na bidet podwieszany (którego wysokość możemy wyregulować o kilka centymetrów przy montażu). Standardowo górna krawędź bidetu powinna znaleźć się na wysokości ok. 40 cm nad podłogą. W łazienkach małych, trudno dostępnych, na poddaszu, gdzie z powodu licznych skosów trudno zamontować miskę ustępową i bidet obok siebie, warto rozważyć inne, dogodne miejsce.

2. Rodzaje bidetów.

Większość producentów ma w swojej ofercie zarówno bidety stojące, jak i podwieszane. Bidet dobieramy stylistycznie do rodzaju miski ustępowej (do wyboru jest kompakt wc lub miska podwieszana) oraz w zależności od wielkości i stylu łazienki. Dobrze, gdy bidet i miska ustępowa pochodzą od tego samego producenta i są z tej samej serii. Mamy wówczas pewność, że nie będą różniły się kolorem, wielkością ani wzornictwem. Ponadto bidet może być wyposażony siedzisko lub pokrywę.

3. Jak się montuje bidety - tu o stelażach - rodzaje i zasady montażu.

O czym trzeba pamiętać, aby miska ustępowa i bidet wisiały na tej samej wysokości (z tego co się orientuję, śruby chyba trzeba umocować na różnych wysokościach). Może są jeszcze jakieś ważne zalecenia.

Przykładowe etapy montażu niezależnie od rodzaju bidetu (*Uwaga: Kolejność może być różna w zależności od konstrukcji bidetu):

- przygotowanie podejścia wodociągowego w ścianie / lub montaż stelaża do bidetu

- założenie zaworów kontowych lub kolan na oczkach wodociągowych

- montaż w bidecie baterii i syfonu

- przytwierdzenie bidetu do ściany lub podłogi

- podłączenie wężyków z baterii do zaworów kątowych

- podłączenie syfonu do otworu kanalizacyjnego

- wykończenie silikonem

Montaż bidetu wymaga doprowadzenia wody zimnej i ciepłej oraz wykonanie podejścia kanalizacyjnego. Bidet podwieszany montuje się na śrubach do ściany z cegieł, lub na stelażu podtynkowym. W samym urządzeniu należy zamontować syfon bidetowy i baterię bidetową. Bidety stojące przykręca się za pomocą śrub do podłogi (lub ściany). Urządzenie można dosunąć do samej ściany lub odsunąć o kilka centymetrów w zależności od indywidualnych potrzeb i konstrukcji samego bidetu. Wodę zimną i ciepłą od zaworów kątowych podłącza się do baterii przy użyciu wężyków przyłączeniowych.

Bidet podwieszany można zamontować bezpośrednio do ściany, tylko w przypadku ścian wystarczająco solidnych. Bidety podwieszane są niższe od stojących (mają od 28 do 32 cm wysokości), montuje się je na śrubach, wkręcanych na wysokości ok. 32 cm od podłogi. W przypadku cieńszych ścianek działowych (niż 8-15 cm), bidety podwieszane wymagają wzmocnienia w postaci stelaża podtynkowego. Stelaże podtynkowe można przy montażu wyregulować o kilka centymetrów co umożliwia powieszenie urządzenia na wysokości odpowiadającej indywidualnym potrzebom. Zabudowa lekka (za pomocą ścianek karton-gips) jest bardzo praktyczna i łatwa w wykonaniu. Zajmuje około 15 cm w pomieszczeniu a w zamian otrzymujemy praktyczne półki. Dostęp do całej powierzchni podłogi sprawia, że łazienkę wyposażoną w podwieszane urządzenie łatwo utrzymać w czystości.

4. Podejście wodociągowe i kanalizacyjne - jakie i na jakiej wysokości powinno być wykonane.

Bidet montuje się według wytycznych producenta, w zależności od zalecanych wymiarów montażowych.

5. Jak korzystać z bidetu.

Bidety projektowane są w taki sposób, aby móc z nich korzystać siadając przodem do baterii. Jest to najwygodniejsza pozycja, która pozwala także na łatwą obsługę baterii, tak aby kontrolować siłę, temperaturę i kierunek strumienia wody (zwykle baterie bidetowe są wyposażone w kulowy regulator kierunku strumienia wody). Sposób w jaki korzysta się z bidetu warunkuje także jego umiejscowienie w pomieszczeniu – ilość miejsca po bokach urządzenia musi dawać wystarczająco dużo swobody na wsuniecie nóg. Warto pomyśleć też o ergonomicznym zainstalowaniu pojemnika na płyn do higieny intymnej, sprawdza się znacznie lepiej niż tradycyjne mydło.

Bidet może być wykorzystywany do codziennej higieny intymnej, zwłaszcza wtedy gdy nie mamy możliwości lub czasu np. na wzięcie odświeżającego prysznica. Ale nie tylko. Sprawdza się także przy stosowaniu domowych metod leczniczych np. przy stanach zapalnych - dzięki możliwości napełnienia bidetu wodą z roztworem środka leczniczego można wymoczyć zainfekowana część ciała, co zwykle bardzo przyspiesza proces gojenia.

6. Baterie bidetowe - rodzaje, sposoby montażu.

Większość producentów baterii ma w swojej ofercie baterie bidetowe. Wyglądem i wielkością przypominają baterie umywalkowe, jednak podstawowa różnica to ruchomy perlator. Pozwala on na wygodne korzystanie z urządzenia, daje możliwość sterowanie strumieniem wody oraz ułatwia mycie i opłukiwanie samego bidetu. Baterię bidetową warto wybrać w tym samym stylu co umywalkową, aby wystrój łazienki zachował spójność. Na rynku są dostępne baterie w stylu retro oraz o nowoczesnych, minimalistycznych kształtach. Wybierając baterię bidetową należy zwrócić uwagę na długość wężyków przyłączeniowych będących jej częścią. Bardzo praktyczne są baterie dostarczane w komplecie z zestawem odpływowym i automatycznym korkiem.

7. Syfony

Przy zakupie bidetu, oprócz baterii warto od razu rozejrzeć się za syfonem, niezbędnym elementem do jego montażu. Niektórzy producenci dodają w zestawie syfon, jednak warto sprawdzić czy dany model jest w komplecie, bo bez syfonu nie uda się zamontować urządzenia. Syfon dobiera się do rodzaju bidetu (stojącego lub wiszącego) i baterii bidetowej (z korkiem automatycznym lub bez).

8. Co jeśli łazienka jest zbyt mała i nie ma miejsca na bidet?

W malutkich łazienkach ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie do zwykłej muszli ustępowej specjalnej deski z funkcją bidetu. Urządzenie typu „multiclin” wyposażone jest w panel sterujący, ułatwiający obsługę wszystkich funkcji. Panel pozawala regulować temperaturę i natężenie strumienia wody oraz temperaturę powietrza dmuchawy suszącej. Deska z funkcją bidetu jest nie tylko łatwa w obsłudze ale również w montażu i demontażu.

Buduj z AKA

Pomożemy Ci na każdym etapie budowy! Zadzwoń!

Urządzaj z AKA

Wybierasz swoją wymarzoną łazienkę i kuchnie ? Zadzwoń !

Zamów On-Line

Zaloguj sie do Platformy B2B
dla Partnerów Handlowych

Szybki kontakt

AKA Wrocław
ul. Jerzmanowska 15
aka@aka.pl

AKA Nowa Sól 
ul. Wrocławska 20
nowasol@aka.pl

AKA Żagań
ul. Spółdzielcza 2
zagan@aka.pl

AKA Jelenia Góra
ul. Wincentego Pola 45
jeleniagora@aka.pl
 
AKA Lubin
ul. Rzeźnicza 4
lubin@aka.pl
 
AKA Wałbrzych
ul. Wysockiego 16E
walbrzych@aka.pl
 
AKA Zielona Góra
ul. Elektronowa 16
zielonagora@aka.pl
oddziały i dystrybutorzy