Zadzwoń, tel.: +48 71 70 70 200
lub napisz: aka@aka.pl 

B2B: www.hurt.aka.pl

Oferta O firmie Inwestycje Aktualności Instalatorzy Poradnik Zamów On-Line Download Kontakt

Buduj z AKA

Pomożemy Ci na każdym etapie budowy! Zadzwoń!

Urządzaj z AKA

Wybierasz swoją wymarzoną łazienkę i kuchnie ? Zadzwoń !

Zamów On-Line

Zaloguj sie do Platformy B2B
dla Partnerów Handlowych

Szybki kontakt

AKA Wrocław
ul. Jerzmanowska 15
tel. +48 71 70 70 200  
aka@aka.pl

AKA Nowa Sól 
ul. Wrocławska 20
tel. +48 71 70 70 208
nowasol@aka.pl

AKA Żagań
ul. Spółdzielcza 2
tel. +48 71 70 70 205
zagan@aka.pl

AKA Jelenia Góra
ul. Wincentego Pola 45
tel. +48 71 70 70 972
jeleniagora@aka.pl
 
AKA Lubin
ul. Rzeźnicza 4
tel. +48 71 70 70 915
lubin@aka.pl
oddziały i dystrybutorzy

Jak zaprojektować łazienkę dla osób niepełnosprawnych?

Łazienka jest pomieszczeniem, z którego każdy użytkownik, również osoba mająca problemy z poruszaniem, powinien korzystać w sposób nieskrępowany. Planując pomieszczenie dostosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej lub starszej ważne jest prawidłowe wykonanie projektu, a także użycie odpowiednich elementów wyposażenia.Dostępna łazienka to pomieszczenie bez progu, z poszerzonymi drzwiami. Powinna być odpowiednio duża, aby wszystkie urządzenia były łatwo dostępne. Zaleca się, aby powierzchnia manewrowa dla wózka zawierała się w okręgu o średnicy minimum 150 cm. Jeśli nie dysponujemy odpowiednio dużą powierzchnią, a istnieje taka możliwość, to dobrym pomysłem jest połączenie łazienki i toalety w jedno pomieszczenie, zyskując w ten sposób pożądaną przestrzeń. Łazienka powinna być wyposażona w specjalistyczne produkty łazienkowe m.in. w ceramikę o odpowiednich wysokościach, baterie wyposażone w uchwyty lekarskie lub fotokomórkę oraz w dedykowane do dostępnej łazienki akcesoria, czyli uchwyty, drabinki, lustra uchylne czy też składane krzesełka prysznicowe. Podstawowym warunkiem projektu łazienki dla osoby niepełnosprawnej, oprócz zachowania ergonomii i funkcjonalności, jest uwzględnienie zasad bezpieczeństwa. Przy projekcie łazienki dla osób starszych i niepełnosprawnych trzeba wziąć pod uwagę przyjęte normy, jak również indywidualne potrzeby każdego użytkownika. Stare modele wózków dla niepełnosprawnych mają długość do 1,2 m i wysokość siedzenia 46-50 cm, a nowe - długość około 0,9 m i wysokość siedzenia 46 cm. Te różnice mogą mieć ogromne znaczenie w ostatecznym projekcie każdej ze stref łazienki. 

1. Prysznic 

prysznic.jpgStrefa prysznicowa w dostępnej łazience powinna być wyposażona w szereg udogodnień umożliwiających poruszanie się, przesiadanie z wózka na siedzisko oraz dostęp do prysznica z każdej strony. Służą do tego m.in. siedzisko prysznicowe, poręcze i różnego rodzaju uchwyty. Najwygodniejszy jest kącik kąpielowy zrobiony bezpośrednio z płytek, który można dowolnie zaaranżować, dopasowując wymiary i kształt do indywidualnych potrzeb. Zamiast brodzika montuje się pod płytkami specjalną matę chroniącą przed wilgocią. Kabinę prysznicową można wówczas zastąpić zwykłą zasłoną prysznicową, która w żaden sposób nie ogranicza dostępu osobom niepełnosprawnym. Strefę prysznica najlepiej wyposażyć w baterie podtynkową zajmującą mniej miejsca niż klasyczna bateria naścienna oraz słuchawkę prysznicową mocowaną na drążku, który umożliwi wygodną regulację i dobranie odpowiedniej wysokości jej montażu. Ponadto prysznic powinien być wyposażony w wygodne siedzisko, zamontowane w sposób umożliwiający przesiadanie się z wózka oraz uchwyt lub drabinkę zamocowaną na specjalnej prowadnicy. Specjalne składane krzesełko prysznicowe o wymiarach 45x40 cm jest bardzo wygodne i nie zajmuje zbyt dużo miejsca po złożeniu. Uzupełnieniem są uchwyty (ścienne proste o różnych długościach oraz uchwyty ścienne poziomo-pionowe w wersji lewej i prawej. Warto wybierać produkty sprawdzonych producentów posiadające atesty higieniczne i konieczne certyfikaty – wszystko to w trosce o bezpieczeństwo i komfort korzystania z dostępnej łazienki.


2. Umywalka

umywalka.jpgUmywalka w łazience dla osoby niepełnosprawnej powinna być zawieszona tak, aby jej spód znajdował się powyżej kolan osoby siedzącej na wózku. Płaskie dno i specjalnie wyprofilowana krawędź czołowa umywalki tworzy przestrzeń umożliwiającą swobodne podjechanie wózkiem i korzystanie z urządzenia. Zalecana szerokość umywalek to minimum 60 cm. Rekomendowana wysokość blatu umywalki dla osoby dorosłej wynosi maksymalnie 80 cm, natomiast dla niepełnosprawnych dzieci do 12 lat - 60 cm. Doskonałym rozwiązaniem stosowanym w łazienkach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych są płaskie i szerokie umywalki tak wyprofilowane, aby o brzegi można było wygodnie oprzeć łokcie. W łazience dostępnej stosuje się umywalki bez otworu przelewowego i baterii z automatautomatycznym korkiem, ponieważ zmniejszają one miejsce na nogi niepełnosprawnego. Korzystanie z umywalki ułatwia montaż odpowiedniej baterii umywalkowej wyposażonej w uchwyt lekarskie. Wygodne, długie uchwyty lekarskie umożliwiają bezproblemową regulację strumienia oraz temperatury wody nawet przy pomocy łokcia. Drugim dogodnym rozwiązaniem jest bateria elektroniczna, wyposażona w fotokomórkę, która samoczynnie uruchamia urządzenie, gdy w zasięgu czujnika ruchu pojawią się dłonie. Warto zwrócić również uwagę czy bateria jest wyposażona w system zapobiegający poparzeniom. To szczególnie ważne, jeśli korzystają z niej osoby starsze i dzieci. W pobliżu umywalki mocowane są uchwyty ścienne stałe lub uchylne o długościach od 55 do 70 cm ułatwiające samodzielne swobodne poruszanie się. Dopełnieniem strefy umywalki jest uchylne lustro, które umożliwia ustawianie go pod odpowiednim kątem dobranym do potrzeb osoby poruszającej się na wózku. 


3. Toaleta 

toaleta.jpgToaleta dla osoby niepełnosprawnej powinna być usytuowana wyżej od standardowej. Sugerowana wysokość to 48 cm. Do wyboru jest kompakt wc lub podwieszana miska, której konstrukcja jest specjalnie wydłużona do 70 cm, co zapewnia bezpieczeństwo korzystania. Deska wc musi posiadać niezbędne dla osób niepełnosprawnych wycięcie oraz być wyposażona we wzmocnione metalowe zawiasy gwarantujące solidnie osadzenie deski. Dzięki temu deska nie rusza się i tym samym zapewnia swobodne przesiadanie się z wózka na siedzisko. Praktycznym rozwiązaniem jest również deska wc z funkcją bidetu. Wielofunkcyjne urządzenie montowane na misce wc posiada regulację temperatury i ciśnienia wody, funkcję suszenia z regulacją temperatury powietrza, a całość sterowana jest przy pomocy czytelnego panelu umieszczonego na wysokości deski. W bliskim sąsiedztwie toalety należy zamontować również uchylne czy nieruchome poręcze i uchwyty ułatwiające korzystanie przez osoby starsze i niepełnosprawne. Ważne by przy wyborze poręczy i uchwytów brać pod uwagę materiał, z którego wykonane są ściany łazienki. W przypadku słabej konstrukcji murów należy wybrać wersje poręczy mocowanych do podłogi. Zapewnią one stabilne podparcie i umożliwią samodzielne korzystanie z toalety.


Buduj z AKA

Pomożemy Ci na każdym etapie budowy! Zadzwoń!

Urządzaj z AKA

Wybierasz swoją wymarzoną łazienkę i kuchnie ? Zadzwoń !

Zamów On-Line

Zaloguj sie do Platformy B2B
dla Partnerów Handlowych

Szybki kontakt

AKA Wrocław
ul. Jerzmanowska 15
tel. +48 71 70 70 200  
aka@aka.pl

AKA Nowa Sól 
ul. Wrocławska 20
tel. +48 71 70 70 208
nowasol@aka.pl

AKA Żagań
ul. Spółdzielcza 2
tel. +48 71 70 70 205
zagan@aka.pl

AKA Jelenia Góra
ul. Wincentego Pola 45
tel. +48 71 70 70 972
jeleniagora@aka.pl
 
AKA Lubin
ul. Rzeźnicza 4
tel. +48 71 70 70 915
lubin@aka.pl
oddziały i dystrybutorzy