Napisz do nas: aka@aka.pl 

B2B: www.hurt.aka.pl !

Oferta O firmie Inwestycje Aktualności Instalatorzy Poradnik Zamów On-Line Download Kontakt

Buduj z AKA

Pomożemy Ci na każdym etapie budowy! Zadzwoń!

Urządzaj z AKA

Wybierasz swoją wymarzoną łazienkę i kuchnie ? Zadzwoń !

Zamów On-Line

Zaloguj sie do Platformy B2B
dla Partnerów Handlowych

Szybki kontakt

AKA Wrocław
ul. Jerzmanowska 15
aka@aka.pl

AKA Nowa Sól 
ul. Wrocławska 20
nowasol@aka.pl

AKA Żagań
ul. Spółdzielcza 2
zagan@aka.pl

AKA Jelenia Góra
ul. Wincentego Pola 45
jeleniagora@aka.pl
 
AKA Lubin
ul. Rzeźnicza 4
lubin@aka.pl
 
AKA Wałbrzych
ul. Wysockiego 16E
walbrzych@aka.pl
 
AKA Zielona Góra
ul. Elektronowa 16
zielonagora@aka.pl
oddziały i dystrybutorzy

Ogrzewanie podłogowe bez tajemnic Ciepło u stóp!1. Dlaczego warto zastosować instalacje ogrzewania podłogowego?

Zastosowanie instalacji ogrzewania podłogowego niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na uzyskanie optymalnego dla człowieka rozkładu temperatury w pomieszczeniu. Ciepło jest odczuwane w najbardziej komfortowy dla nas sposób, a więc „od stóp do głowy”. Odczuwanie ciepła jest dla nas najbardziej istotne w tych strefach pomieszczeń, w których najczęściej przebywamy, czyli do wysokości 1,8m. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja ogrzewania podłogowego może przynieść nam wymierne korzyści finansowe w postaci oszczędności energii od 10 do 12%.

W odróżnieniu od ogrzewania konwekcyjnego, pomieszczenia ogrzewane są na drodze promieniowania, co eliminuje zjawiska unoszenia się kurzu. Zastosowanie instalacji ogrzewania podłogowego pozwala też na swobodną aranżację pomieszczeń, ponieważ możemy w dużej mierze zrezygnować z konieczności instalowania tradycyjnych źródeł ciepła typu grzejniki.

Instalacja ogrzewania podłogowego jest też przystosowana do współpracy z nowoczesnymi i oszczędnymi źródłami ciepła: pompami ciepła, kotłami kondensacyjnymi i kolektorami słonecznymi, które pracują w parametrach niskotemperaturowych.

 

2. Z jakich elementów składa się instalacja ogrzewania podłogowego?

 

Podstawowym elementem grzejnym wodnej instalacji ogrzewania podłogowego są rury tworzywowe (1) mocowane do warstw izolacji termicznej (płyt styropianowych), które następnie są zalewane warstwą jastrychu cementowego. W zależności od wymaganej wydajności cieplnej instalacji ogrzewania podłogowego stosujemy rury o średnicach 16 lub 18mmz rozstawem, co 10 - 30cm.

Taśma brzegowa (2) stosowana jest w celu ograniczenia strat ciepła od ścian. Izolację termiczną i przeciwwilgociową (3) stanowi systemowa płyta styropianowa z folią. Styropian jest stosowany w celu ograniczenia strat ciepła od stropu (od „dołu”), natomiast folia zabezpiecza posadzkę przed zbytnim zawilgoceniem oraz stanowi ekran równomiernie rozprowadzający ciepło. Jastrych (4),czyli wylewka cementowa przykrywająca rury grzejne

na matach powinna mieć grubość min. 4,5 cm nad rurami. W celu polepszenia jej własności termicznych zalecane jest stosowanie plastyfikatora do betonu BETO lub BETOKAN Plus (stosowany przy grubości wylewki 2,5 cm nad rurami). Bardzo ważnym elementem instalacji jest prawidłowy dobór rozdzielacza i automatyki (5) sterującej parametrami pracy ogrzewania podłogowego. Rozdzielacze są umieszczane w estetycznych szafkach instalacyjnych (6) montowanych podtynkowo lub natynkowo.

 

3. Jaki jest koszt wykonania instalacji ogrzewania podłogowego?

 

Koszt wykonania instalacji ogrzewania podłogowego jest zależny od wielu czynników: powierzchni ogrzewanych pomieszczeń, stopnia izolacji budynku, wymaganej wydajności cieplnej instalacji, a także od zastosowanego osprzętu instalacyjnego oraz automatyki sterującej pracą całej instalacji. Do szybkiego doboru i kalkulacji kosztów instalacji ogrzewania podłogowego służy prosty, internetowy kalkulator KAN QuickFloor dostępny bezpłatnie na stronie www.kan.com.pl. 

 

4. Czy instalacja ogrzewania podłogowego jest rozwiązaniem oszczędnym?

Podstawowa zasada działania instalacji ogrzewania podłogowego („ciepło u stóp”) pozwala na uzyskanie identycznego komfortu cieplnego przy niższych temperaturach w ogrzewanym pomieszczeniu. Wykorzystanie tego zjawiska pozwala  na obniżenie temperatury o 1-2OC w stosunku do pomieszczeń ogrzewanych tradycyjnie, co przynosi korzyści w postaci 10-12% oszczędności energii.

 

5. Czy ogrzewanie podłogowe to dobre rozwiązanie dla osób chorujących na alergię?

Instalacja ogrzewania podłogowego przekazuje ciepło na drodze promieniowania (podobnie jak promieniowanie słoneczne), co eliminuje zjawisko unoszenia się kurzu. Z tego powodu instalacja ogrzewania podłogowe doskonale nadaje się dla osób z alergią i cierpiących na choroby górnych dróg oddechowych, a także jest zalecana dla z chorobami serca i krążenia.

 

6. Czy instalacja ogrzewania podłogowego sprawdza się w każdym pomieszczeniu?

Instalacja ogrzewania podłogowego doskonale sprawdza się w pomieszczeniach takich jak: salon, łazienka czy kuchnia. Pętle grzewcze można zastosować także na zewnątrz budynku, prowadząc je np. pod schodami, tarasami, albo podjazdami do garaży, dzięki czemu powierzchnie te pozostaną w zimie nieoblodzone. W przypadku sypialni warto uwzględnić fakt, że większość osób lepiej czuje się podczas snu w obniżonych temperaturach. Dlatego zalecanym rozwiązaniem jest jednoczesne stosowanie ogrzewania podłogowego i dodatkowego grzejnika w celu szybkiego obniżenia temperatury wewnątrz pomieszczenia.

 

7. Czy mogę wykonać instalację ogrzewania podłogowego w już istniejącym domu?

Ułożenie instalacji ogrzewania podłogowego w już istniejącym obiekcie jest możliwe. W zależności od sytuacji i konstrukcji stropu można stosować, tzw. „suchą zabudowę instalacji ogrzewania podłogowego w systemie TBS. odstawowymi elementami. Systemu KAN-therm TBS są specjalne panele styropianowe i metalowe lamele wciskane w styropian, w których prowadzi się rury wielowarstwowe.

 

8. Co to znaczy, że ogrzewanie podłogowe jest instalacją niskotemperaturową?

            Ogrzewanie podłogowe może być zasilane czynnikiem grzewczym o temperaturze maksymalnej wynoszącej 55oC. Przy jednoczesnym zastosowaniu ogrzewania podłogowego i grzejnikowego konieczne jest obniżenie temperatury czynnika grzewczego (np. z 70oC do 50 oC). Jeżeli ogrzewanie podłogowe planowane jest na kilku kondygnacjach lub będzie stanowiło podstawowe źródło ciepła w budynku, należy zastosować układ centralnego mieszania typu KAN-Block i wyprowadzić z kotłowni oddzielny niskotemperaturowy obieg. Jeżeli ogrzewania podłogowe jest planowane w obrębie jednej kondygnacji to należy zastosować układ miejscowego zmieszania czyli rozdzielacz KAN-therm z układem mieszającym serii 73A (z zaworami regulacyjnymi) lub 77A (z przepływomierzami).

Buduj z AKA

Pomożemy Ci na każdym etapie budowy! Zadzwoń!

Urządzaj z AKA

Wybierasz swoją wymarzoną łazienkę i kuchnie ? Zadzwoń !

Zamów On-Line

Zaloguj sie do Platformy B2B
dla Partnerów Handlowych

Szybki kontakt

AKA Wrocław
ul. Jerzmanowska 15
aka@aka.pl

AKA Nowa Sól 
ul. Wrocławska 20
nowasol@aka.pl

AKA Żagań
ul. Spółdzielcza 2
zagan@aka.pl

AKA Jelenia Góra
ul. Wincentego Pola 45
jeleniagora@aka.pl
 
AKA Lubin
ul. Rzeźnicza 4
lubin@aka.pl
 
AKA Wałbrzych
ul. Wysockiego 16E
walbrzych@aka.pl
 
AKA Zielona Góra
ul. Elektronowa 16
zielonagora@aka.pl
oddziały i dystrybutorzy